top of page

What language do you want to speak?

These are the languages we currently offer, but we are an interest-based school! If you would like to learn or practice a language that is not listed here, please reach out to us, and let's see if we can make it happen.

What level are you?

Students join NJLA at many different levels. No matter why, where, or how we begin, we all share the same goal: to get better at our new language! Any level of experience (or lack thereof) is welcome.

What are your reasons for learning?

Pricing

Pricing at NJLA depends on the age of the student, the type of the lesson, the frequency of your lessons, and how many other students you would like in your class. There is a $75 (for adults) and $50 (for kids) enrollment fee for all lesson types. Please note that no refunds will be given for missed or student-cancelled class.

Adults

 

All adult lessons are 1 hour long

​

PRIVATE LESSONS (1 student per instructor)

  • $490/month for 2 classes per week

  • $279/month for 1 class per week

​

SEMI-PRIVATE LESSONS (2 students per instructor)

  • $299/month for 2 classes per week

  • $219/month for 1 class per week

​

GROUP LESSONS (3-6 students per instructor)

  • $199/month for 2 classes per week

  • $129/month for 1 class per week

Children & Teens

 

Private and semi-private lessons are 1 hour long; group classes are 45 min long

​

PRIVATE LESSONS (1 student per instructor)

  • $399/month for 2 classes per week

  • $249/month for 1 class per week

​

SEMI-PRIVATE LESSONS (2 students per instructor)

  • $249/month for 2 classes per week

  • $199/month for 1 class per week

​​

GROUP LESSONS (3-6 students per instructor)

  • $149/month for 2 classes per week

  • $99/month for 1 class per week

We offer a 20% discount for a second sibling; all prices are given for one student.

Homework Help & Tutoring

 

Available for World Languages; Language Arts (reading/writing); Math & Sciences.

​

INDIVIDUAL SESSION

  • $95 for one 1-hour session

​

4 SESSION PACKAGE

  • $349 for four 1-hour sessions

​

8 SESSION PACKAGE

  • $579 for eight 1-hour sessions

SAT & ACT Prep

​​​

PRE-PAID BY THE HOUR

  • $150/hour

bottom of page